ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما فروش عمده مشاور طب سنتی

رایحه درمانی : سفری به دنیای آرامش و سلامتی


رایحه درمانی : سفری به دنیای آرامش و سلامتی

بویایی یکی از حواس پنج گانه است که می تواند روی عملکرد مغزی ما تاثیر به سزایی بگذارد. "بوها" مى توانند بر روند ساخته شدن هورمون ها، گرایش هاى شخصى، حرارت بدن، سطح هورمون ها، ساخته شدن انسولین و سوخت و ساز بدن اثر بگذارند. هر بویی که شما استشمام می کنید بر روی سیستم لیمبیک مغز و در حقیقت هیپوکاموس و آمیگدال مغز تاثیر می گذارد.  سیستم لیمبیک مغز احساسات عاطفی، ترس، انگیزه و لذت را در شما کنترل می کند. یک مقاله ی منتشر شده در ژورنال آمریکایی Library National Medicin of می گوید: "نتایج تصویربرداری از مغز انسان نشان می دهد که استشمام بو در سیستم لمبیک مغز تاثیر دارد. به عبارتی دیگر، تأثیر بو را میتوان از طریق اسکن مغز افراد مشاهده کرد. بنا به گزارش پایگاه داده های PubMed" رایحه درمانی با استفاده از مواد و روغن های گیاهی که شامل اسانس و دیگر ترکیبات آروماتیک است، انجام می شود. هدف از این کار بهبود خلق و خو، روان و عملکرد فیزیکی افراد است. در حال حاضر از این روش به عنوان یک راه حل درمانی طبیعی برای رفع استرس، نگرانی و حتی کاهش مشکلات بیماران سرطانی استفاده می شود.

رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست ؟ 

رایحه درمانی یا آروماتراپی، روشی باستانی برای بهره گیری از قدرت شگفت انگیز رایحه گیاهان به منظور حفظ و ارتقاء سلامتی جسم و روح است. در این شیوه درمانی از عصاره های تغلیظ شده گیاهان معطر، به شکل استنشاقی، موضعی و یا حتی خوراکی استفاده می شود. رایحه درمانی طی سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است و تحقیقات علمی نیز بر اثربخشی آن در بهبود برخی مشکلات جسمی و روحی صحه گذاشته اند. یکی از مهم ترین ویژگی های رایحه درمانی، تاثیرگذاری مستقیم آن بر سیستم بویایی و برقراری ارتباط با بخش هایی از مغز که مسئول تنظیم احساسات و هیجانات هستند.
 
آروماتراپی
 

تأثیرات رایحه درمانی

استشمام رایحه های دلپذیر می تواند به کاهش استرس و اضطراب، بهبود کیفیت خواب، تقویت حس آرامش و ایجاد احساس خوشایندی منجر شود. علاوه بر تاثیرات روحی، رایحه درمانی در بهبود برخی مشکلات جسمی نیز موثر است. استفاده از روغن های ضروری گیاهان مانند اسطوخودوس، رزماری و نعناع فلفلی می تواند به تسکین دردهای عضلانی، رفع سردردهای میگرنی، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود مشکلات تنفسی کمک کند. البته لازم به ذکر است که رایحه درمانی نباید به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی رایج در نظر گرفته شود. همواره توصیه می شود قبل از شروع هر گونه درمان خانگی، با پزشک متخصص مشورت نمایید. برای بهره مندی از فواید رایحه درمانی، روش های مختلفی وجود دارد. استفاده از دستگاه های پخش کننده رایحه (دیفیوزر)، ماساژ با روغن های رقیق شده گیاهی و یا افزودن چند قطره از روغن های ضروری به وان حمام، از جمله روش های رایج استفاده از رایحه درمانی هستند. انتخاب رایحه مناسب نیز نقش مهمی در اثربخشی این روش درمانی دارد. با شناخت ویژگی های رایحه های مختلف و نیازهای شخصی خود، می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید.رایحه درمانی سفری به دنیای آرامش و سلامتی است. با بهره گیری از این روش طبیعی و کم عارضه، می توانید کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیده و از فواید شگفت انگیز رایحه گیاهان بهره مند شوید. در ادامه به معرفی انواع رایحه درمانی که به تجربه و تحقیق به آن رسیده اند می پردازیم: 
 • رایحه مرکبات می تواند باعث افزایش انرژی و تمرکز شود. 
 • نتایج حاصل از یک بررسی در سال 1990 نشان داد که استشمام اسانس نعناع می تواند سطح هوشیاری و تمرکز و دقت و حافظه را بالا ببرد.
 •  رایحه گل های مختلف می تواند باعث آرامش شود. بوییدن گلها به ویژه گل رز جهت تقویت حافظه بسیار مؤثر است. همچنین بوییدن گل محمدی می تواند موجب رفع سردرد شود. 
 • محققان دریافته اند با بوییدن گل رز، قسمتی از مغز که متعلق به یادگیری است، تقویت میشود. همچنین تأکید میشود بوییدن گلها هنگام خواب تأثیر بیشتری بر مغز خواهد گذاشت.
 •  محققان انگلیسی مشاهده کردند که استشمام بوی رزماری موجب افزایش حافظه می شود.
 •  پژوهشگران ژاپنی با بررسی رایحه درمانی اسطوخودوس به این نتیجه رسیدند که استشمام این اسانس، دقت و تمرکز را در حین انجام کار افزایش می دهد.
 • نتایج منتشر شده در یک مقاله ی انگلیسی در ژورنال Neuroscience of Journal International نشان داد که  قبل از حل مسائلی مثل ریاضی بوییدن اسانس اسطوخودوس موجب حل مسائل به صورت دقیق تر و سریع تر می شود.
 • طی مطالعه ای که بر روی کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی-بیش فعالی صورت گرفت، نتایج نشان داد که استنشاق علف وتیور و اسانس سدر می تواند باعث بهبود عملکرد مغز و کاهش علایم این اختلال شود.
 • پژوهشگران در ژاپنی بررسی کرده اند که عملکرد مغز بیماران آلزایمری با بوییدن اسانس لیمو و رزماری در صبح و اسانس پرتقال و اسطوخودوس در بعد از ظهر میتواند بهتر شود.
 • نتایج حاصل از مطالعه پژوهشگران ژاپنی نشان داد که کارگرانی که در حین کار اسانس لیمو را استشمام میکردند 45 درصد خطای کمتری نسبت به سایرین داشتند؛ ضمن اینکه این درصد کاهش خطا در صورت استشمام اسانس گل یاس به ٪۳۳ ودر صورت استشمام اسانس اسطوخودوس به ده درصد می رسید.
 • طبق بررسی های نویسنده در خصوص عطر یاس نیز بسیاری از افراد تجربه کرده اند که می تواند به درمان یاس و نومیدی و یا رایحه درمانی افسردگی کمک کند.
 • اسانس هایی مانند وتیور، اسطوخودوس یا گل یاس به طور کلی موجب افزایش آرامش و کاهش استرس می شود. لذا رایحه اسطوخودوس برای ایجاد آرامش و رفع بی خوابی مفید است.
بنابراین همان طور که می بینید بوییدن رایحه های مختلف میتواند تمرکز، سطح هوشیاری، دقت، وضوح ذهنی و حافظه را افزایش دهد که به دنبال آن باعث افزایش برآیند کاری خواهد شد. در نتیجه افزایش بهره وری مستقیما درآمد افراد را افزایش می دهد.
 
رایحه درمانی

نکاتی در مورد چگونگی استفاده از رایحه ها

این رایحه ها به طور مرسوم به صورت اسانس و روغن های درمانی به شیوه استشمام، استنشاق، ماساژ و یا مصرف خوراکی استفاده می شوند. ساده ترین راه برای استفاده از این اسانسها همان حالت استنشاق است.
 • قبل از خرید روغن درمانی یا اسانس مطمئن شوید که آنها را از فروش گاه های معتبر مثل سایت رفرششو که مرجعی تخصصی برای این کار است تتهیه می کنید تا از کیفیت آنها مطمئن باشید.
 • چند قطره ازاسانس را روی پنبه ریخته و پنبه آغشته به اسانس را می توانید روی مچ دست خود به جای عطر و ادکلن بزنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بعضی اسانسها مانند اسانسهای مرکبات، پوست را حساستر می کنند. از این رو در مواقعی که در معرض گرما و تابش نور خورشید قرار دارید از این نوع اسانسها بر روی پوست استفاده نکنید چرا که گرما موجی می شود اسانس بیشتر در درون پوست تان نفوذ کند..
 • می توانید از طریق بخور سرد یا دستگاه خوشبو کننده هوا استفاده کنید تا بوی اسانس را در هوای محیط منتشر کند. فقط توجه داشته باشید که دستگاه مصرفی از نوع حرارتی نباشد زیرا گرمای آن می تواند موجب تخریب ترکیبات اسانس شود.
 • به عنوان روتین روزانه برای زدودن حالت خواب آلودگی صبح زود، عطر لیمو به صورت متناوب در محیط منتشر کنید. رایحه گل مرداب به افزایش تمرکز فکری کمک میکند. به هنگام ناهار پپخش بوی گل رز و پس از ناهار انتشار رایحه چوب ساعات استراحت را دلپذیر می کند. با انتشار عطر لیمو بار دیگر حالت خواب آلودگی بعد از ظهر دور میشود.
 • تهویه: منظور از تهویه یک جریان خیلی ملایم هواست که هوای فعلی را با هوای تازه جابه جا کند تهویه چندین حسن دارد میدانیم که جهت حفظ سطح هوشیاری و شادابی و نشاط و عدم خستگی و کسالت زودرس باید اکسیژن کافی در دسترس باشد جریان هوا یکی از عملکردش اکسیژن رسانی است. دود سیگار و قلیان ، گازهای سمی چراغهای نفتی یا وسایل گازی معیوب علاوه بر اینکه سطح اکسیژن محیط را کم میکنند خود تولید گازهای مضر میکنند لذا باید از محیط مطالعه حذف شوند. تهویه؛ رطوبت و بوی اطاق را هم تنظیم میکند ( رطوبت مناسب حدود پنجاه درصد است. )

شما می توانید اسانس مناسب خود را از طریق بررسی نتایج مطالهات فوق و یا تجربه شخصی تان انتخاب کنید. چنانچه از بوی اسانس خاصی خوشتان نمی آید، استشمام بوی آن اسانس نمی تواند نقش مثبتی در افزایش بهره وری شما ایفا کند.

 

 دنیای شگفت انگیز رایحه درمانی را با رفرششو تجربه کنید!

اگر به دنبال راهی طبیعی برای ارتقاء سلامتی جسم و روح خود هستید و می خواهید از قدرت شگفت انگیز رایحه گیاهان برای رهایی از استرس، اضطراب و بی خوابی استفاده کنید ، فروشگاه رفرششو با ارائه طیف گسترده ای از روغن های درمانی با کیفیت و خالص، شما را در این سفر یاری می کند.
در رفرششو می توانید:
 • از مشاوره تخصصی متخصصان ما در انتخاب روغن های مناسب خود بهره مند شوید.
 • روغن های درمانی را با قیمت های مناسب و رقابتی تهیه کنید.
 • از اصالت و کیفیت روغن های رفرششو اطمینان خاطر داشته باشید.
همین امروز به وبسایت رفرششو مراجعه کنید و با خرید روغن های درمانی، سلامتی و آرامش را به زندگی خود هدیه دهید.
پس فرصت را از دست ندهید و همین الان به جمع مشتریان راضی رفرششو بپیوندید!
 
روغن های درمانی