ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

دمنوش برای افزایش پروژسترون : 10 گیاه موثر


دمنوش برای افزایش پروژسترون : 10 گیاه موثر

 • ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
 • 1056

پروژسترون یکی از مهم ترین هورمون های زنانه است که در تنظیم چرخه قاعدگی، بارداری و سلامت عمومی زنان نقش کلیدی دارد. کمبود پروژسترون می تواند منجر به مشکلاتی مانند ناباروری، پریود نامنظم، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و یائسگی زودرس شود. دمنوش های گیاهی می توانند به افزایش سطح پروژسترون کمک کنند. در این مقاله، 10 گیاه موثر برای افزایش پروژسترون را معرفی می کنیم.

 

پروژسترون چیست؟

پروژسترون یک هورمون استروئیدی است که توسط تخمدان ها تولید می شود. این هورمون در تنظیم چرخه قاعدگی، بارداری و سلامت عمومی زنان نقش دارد. پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی تولید می شود و باعث ضخیم شدن لایه داخلی رحم (اندومتر) می شود. این امر برای کاشت جنین در صورت بارداری ضروری است. پروژسترون همچنین در تنظیم دمای بدن، خلق و خو و ترشح شیر در دوران شیردهی نقش دارد. 

 

چرا پروژسترون مهم است ؟ 

وظیفه پروژسترون حفظ پوشش داخلی رحم است که در صورت تلاش برای باردار شدن امکان کاشت تخمک بارور شده را فراهم می کند. همچنین به حفظ مخاط دهانه رحم سالم کمک می کند که تغذیه و سفر ایمن را برای اسپرم در حین حرکت به سمت تخمک فراهم می کند. پروژسترون در طول دوران بارداری نیز بالا می ماند که به تضمین بقا و سلامت کلی کودک کمک می کند. بدون پروژسترون کافی، سطح استروژن شما کنترل نمی شود و در نهایت می توانید با تسلط استروژن مواجه شوید. بعلاوه، بدون پروژسترون می‌توانیم در استفاده از هورمون تیروئید خود دچار مشکل شویم. بله، این چیزی فراتر از این هورمون‌های جنسی است که تحت تأثیر قرار می‌گیرند. پروژسترون همچنین برای سلامت مغز، استخوان‌ها، خلق و خو، متابولیسم و بسیاری از فرآیندهایی که باعث رشد شما می‌شوند، مهم است.

 

علت کاهش پروژسترون چیست؟

کاهش پروژسترون می تواند به دلایل زیادی از جمله استرس، سن، یائسگی، آلودگی، رژیم غذایی و ورزش زیاد ایجاد شود. هر یک از این دلایل می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود، به این معنی که میزان پروژسترون تولید شده توسط بدن شما با مقدار استروژن تولید شده برابری نمی کند.
 • تسلط استروژن : غلبه استروژن زمانی اتفاق می افتد که یک زن نسبت به سطح پروژسترون خود استروژن بیش از حد تولید کند. غلبه استروژن می تواند در دوران پیش از یائسگی یا یائسگی به دلیل عدم تخمک گذاری رخ دهد. این یک غلبه نسبی استروژن است. در یک غلبه آشکار استروژن، ممکن است پروژسترون طبیعی داشته باشید، اما به دلیل مقدار بالای استروژن، هنوز احساس می شود که به اندازه کافی ندارید. چربی اضافی بدن، استرس مزمن، و رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های نشاسته ای فرآوری شده می تواند به عدم تعادل قند خون و اختلال در تنظیم هورمون ها کمک کند. هنگامی که علائم پروژسترون پایین به دلیل غلبه استروژن ظاهر می شود، احتمالاً علائم دیگری مانند احتباس مایعات، حساسیت سینه ها و تحریک پذیری را تجربه خواهید کرد.
 • استرس : بدن شما همیشه بقا را به جای تولید مثل انتخاب می کند. این بدان معناست که وقتی در معرض استرس مزمن قرار می گیرید ترجیحاً کورتیزول را نسبت به پروژسترون می سازید. در مواقع استرس، مغز به غدد سیگنال می دهد که تولید کورتیزول را بر پروژسترون ترجیح دهند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که کورتیزول گیرنده های پروژسترون را مسدود می کند، به این معنی که شما نمی توانید به طور موثر از پروژسترونی که می سازید استفاده کنید. لذا برای تنظیم پروژسترون مناسب است آرامش خود را حفظ کنید.
 
 • کم کاری تیروئید: پرگننولون همان چیزی است که من آن را "هورمون مادر" می نامم زیرا هورمون های جنسی شما را به دنیا می آورد. بدون پرگننولون نمی توانیم پروژسترون بسازیم. سنتز پرگننولون به هورمون تیروئید نیاز دارد. حتی برای ساختن مولکول مورد نیاز برای تولید پروژسترون، ابتدا باید هورمون تیروئید کافی داشته باشید. علاوه بر این، سیگنال دادن مغز زمانی که ما کم کاری تیروئید هستیم (هورمون تیروئید خیلی کم) می تواند برای چرخه های قاعدگی سالم مشکل ساز باشد. می توانید در مقاله هیپوتیروئید و چرخه قاعدگی در این مورد مطالعه کنید.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): یکی از علائم بارز سندرم تخمدان پلی کیستیک سیکل های عدم تخمک گذاری یا عدم تخمک گذاری است. همچنین ممکن است تخمک گذاری شما انجام شود، اما نامنظم است. تخمک گذاری زمانی است که تخمدان یک تخمک آزاد می کند که معمولاً فقط یک بار در چرخه قاعدگی است. بسیار نادر است که آن را بیش از یک بار انجام دهید. به دنبال تخمک گذاری ساختاری در تخمدان به نام جسم زرد ایجاد می شود. پروژسترون تولید می کند. بدون تخمک گذاری نمی توانید پروژسترون کافی تولید کنید. افزایش تستوسترون به معنای کاهش سطح پروژسترون است. اطمینان از تولید پروژسترون کافی برای تخمک گذاری ضروری است. بدون تخمک گذاری، نه تنها برای بدن شما دشوار است که به اندازه کافی دیواره رحم را در طول قاعدگی پاک کند، بلکه باردار شدن نیز غیرممکن است. و درک این نکته مهم است که حتی اگر پریود می شوید، به این معنی نیست که در حال تخمک گذاری هستید! درباره PCOS بیشتر بخوانید. ⠀
 • سن: پس از 35 سالگی، کاهش اجتناب ناپذیر پروژسترون وجود دارد. خوشبختانه، من به شما راه هایی برای حمایت از تعادل هورمونی می دهم، پس به خواندن ادامه دهید! با نزدیک شدن به یائسگی، کمتر تخمک گذاری می کنیم. به یاد داشته باشید، بدون تخمک گذاری، ما نمی توانیم پروژسترون کافی تولید کنیم. این زمانی است که کرم پروژسترون یا پروژسترون درمانی بیو همسان اغلب به صورت فردی در نظر گرفته می شود.
 • افزایش پرولاکتین: پرولاکتین هورمونی است که شیردهی را تحریک می کند، اما می تواند در زنان غیر شیرده نیز افزایش یابد. این یک مشکل است زیرا سطوح بالای پرولاکتین می تواند در تولید پروژسترون اختلال ایجاد کند و تخمک گذاری را مهار کند. پرولاکتین بالا می تواند نتیجه یک انتخاب رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی پر استرس یا چیز جدی تر باشد، بنابراین شما قطعاً می خواهید این موضوع را بررسی کنید. در برخی موارد، یک تومور مغزی خوش خیم به نام پرولاکتینوما می تواند مشکل باشد.

 

علائم کمبود پروژسترون

کمبود پروژسترون می تواند منجر به مشکلاتی مانند ناباروری، پریود نامنظم، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و یائسگی زودرس شود.

سایر علائم کمبود پروژسترون عبارتند از:

 • خستگی 
 • افسردگی
 • حساسیت سینه
 • مشکل در خواب
 • افزایش وزن
 • خشکی واژن
 • بی خوابی یا اختلال خواب
 • میل جنسی کم
 • تغییرات خلقی، اضطراب و تحریک پذیری
 • سردرد و میگرن
 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • چرخه های کوتاه
 • لکه بینی در اواسط سیکل

 

دمنوش های گیاهی برای افزایش پروژسترون

دمنوش های گیاهی می توانند به افزایش سطح پروژسترون کمک کنند. در اینجا، 10 گیاه موثر برای افزایش پروژسترون را معرفی می کنیم:

 • گیاه پنج انگشت : ​گیاه پنج انگشت حاوی ترکیباتی است که با افزایش تولید پروژسترون در تخمدان‌ها، به افزایش سطح این هورمون کمک می‌کند.
 • برگ تمشک قرمز: برگ تمشک قرمز همچنین برای تنظیم پروژسترون و تعادل هورمونی موثر است. این گیاه بیشتر به عنوان دمنوش مصرف می شود.
 • ماکا : ماکا یک "آداپتوژن هورمونی" است، به این معنی که با نیازهای بدن شما سازگار می شود و به تولید طبیعی هورمون های شما کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که زنانی که مکمل ماکا مصرف می کنند با گذشت زمان افزایش پروژسترون را تجربه می کنند. ریشه ماکا از کوه های پرو برداشت می شود، جایی که هم به عنوان منبع غذایی مهم و هم به عنوان یک داروی گیاهی سنتی عمل می کند. ماکا را می توان به صورت پودر آسیاب کرد و به یک دمنوش گیاهی با کیفیت بالا تبدیل کرد.
 • چای سبز : چای سبز به متابولیسم استروژن کمک می کند، که در مواجهه با غلبه استروژن بسیار مهم است و کاهش سطح استروژن با بروز کمتر سرطان، به ویژه سرطان سینه مرتبط است. در یک مطالعه، زنان ژاپنی که روزانه چای سبز می‌نوشیدند، در مقایسه با زنانی که فقط یک بار در هفته چای سبز می‌نوشیدند، تا 40 درصد سطح استروژن ادراری داشتند. اغلب، چای سبز بیشتری برای تصحیح سلطه استروژن در ابتدا مورد نیاز است، که یک مکمل را به یک مکمل خوب برای مراسم چای شما تبدیل می کند. طبق تحقیقات انجام شده مصرف 100 میلی گرم چای سبز را در مناسب است.
 • رودیولا روزیا: رودیولا یک گیاه آداپتوژن است که به تعادل تولید کورتیزول کمک می کند، که به طور غیر مستقیم از تولید پروژسترون سالم حمایت می کند. مصرف 100 میلی گرم رودیولا در روز مشکلی ندارد.
 • دمنوش نعناع تند: مشکلی که در زنان در حال قاعدگی، به ویژه آنهایی که در دوران اولیه باروری خود هستند، رو به افزایش است سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS است. این اختلال هورمونی می تواند باعث ایجاد طیفی از مسائل مرتبط در بدن شما شود، مانند پریودهای نامنظم، آکنه بیش از حد، و حتی شروع رویش موهای صورت. با این حال، تحقیقات نشان داده است که ترکیبات چای تعادل هورمونی متشکل از چای سبز و نعناع می تواند به کاهش سطح تستوسترون کمک کند. نوشیدن دو بار در روز چای نعناع همچنین می تواند تولید استروژن و پروژسترون را افزایش دهد و چرخه تخمک گذاری منظم را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بازگرداند.
 • گیاه پای شیر: گیاه پای شیر برای حمایت از سلامت زنان در نظر گرفته شده است. هنگامی که برای تهیه چای تعادل هورمونی استفاده می شود، گیاه پای شیر موجب کنترل قاعدگی های سنگین یا خونریزی بیش از حد، تحریک یا تحریک قاعدگی برای افرادی که دارای استروژن و پروژسترون پایین هستند می شود.

خرید دمنوش

 

نحوه تهیه دمنوش های گیاهی

برای تهیه دمنوش های گیاهی، یک قاشق چایخوری از گیاه خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 5 تا 10 دقیقه بگذارید دم بکشد. سپس دمنوش را صاف کرده و بنوشید. می توانید دمنوش گیاهی را چندین بار در روز بنوشید.

 

نکات مهم تهیه دمنوش های گیاهی

 • قبل از مصرف هرگونه دمنوش گیاهی، با پزشک یا متخصص طب سنتی مشورت کنید.
 • اگر باردار یا شیرده هستید، از مصرف برخی از دمنوش های گیاهی خودداری کنید.
 • برخی از دمنوش های گیاهی ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشند.
 • در خرید دمنوش برای افزایش پروژسترون دقت کنید که دمنوش از گیاهان با کیفیت تشکیل شده است.

 

 


نظرات کاربران

فرم ارسال نظر